Lipton Yöresel Keşifler Akdenizde

19 Kasım

Lipton, çay konusunda önemli bir isim. Bunun nedeni; toplumun ihtiyaçlarını tahmin edip yenilikler yapması. Lipton hakkında ki diğer yazım: Türkiye Çay Pazarı- Lipton Geleneksel Stratejisi
" Poşet çayı sevdirmesi,  yeşil çayı benimsetmesi. " örneklerini sıralayabiliriz.
Lipton felsefesinden biri: Bulunduğu ülkenin damak tadına göre yeni lezzetler geliştirmektir.
Yalnız "Yöresel Keşifler" için aynısını söyleyemem. Bu seri: Hayal kırıklığı.

yoresel kesifler lipton
Yöresel Keşifler LiptonAkdeniz yolculugu
Akdeniz Yolculuğu


Gelin, nedenlerine bakalım:
"Yöresel Keşifler" üç ayrı ad altında tanımlamış:
Akdeniz Yolculuğu, Ege Sefası, Güneydoğu Efsanesi.
Akdeniz Yolculuğu:
Çayı yudumladığımda, limonlu adaçayı içtiğimi düşündüm. İçindekilere baktığımda; bitkilerle çayın tadı örtüşmüyordu.
akdeniz yolculugu icerik
Akdeniz Yolculuğu İçerik

Akdeniz Yolculuğu:
Limon otu, melisa yaprağı, kıvırcık nane, portakal kabuğu,  portakal yaprağı,  mandalina kabuğu, biberiye, bamya çiçeği, limon kabuğu, limon otu yağı.
Portakal ve mandalina kabuğu aromalarını hiç alamadım. Limon otu yağı kabukların aromasını bastırmış.
Melisanın çiçeksiliğini de kıvırcık nane almış götürmüş.
Mandalina ve portakal kabukları varken limon otu yağı ve kıvırcık nane fazla gelmiş. Biberiye de bir tık sertliğini arttırmış.
Bu karışım:
Melisa, yasemin çiçeği, limon otu,  biberiye, narenciye kabuk ve yapraklarından olsaydı; keyifli ve dengeli bir bitki çayı içecektik. Karışımın, "rahatlatıcı, sakinleştirici" özelliği ortaya çıkacaktı.
Yine de: Ekşi lezzetleri sevenler limonata niyetine içebilir.
Bu yazıyı üç bölümde yayınlayacağım. Şimdilik size iyi haftalar..
akdeniz yolculugu bardakta
Akdeniz Yolculuğu Bardakta
“Yöresel Kesifler” (“Local Explorations”)Lipton is an important tea brand. This is because they can foresee society's needs and do innovation.Such as; Endearing tea-bag, green tea..One of the Lipton's principle is to develope new flavors according to the local palate.However i can not say this for “Yöresel Kesifler” (“Local Explorations”). This series is a frustration. İngilizce


Let's discuss the reasons:“Yöresel Kesifler” (“Local Explorations”) are defined under 3 names:“Akdeniz Yolculuğu” (Mediterranean Travel),

“Ege Sefası” (Aegean Delight),

“Güneydoğu Efsanesi” (SouthEast Legend)“Akdeniz Yolculuğu” (Mediterranean Travel):When I sup the tea, i felt like i sup sage tea with lemon. When I checked, the ingredients did not match with the taste.Lemon grass, melissa leaf, spearmint, orange peel, orange leaf, tangerine peel, rosemary, hibiscus flower, lemon peel, lemongrass oil.I could never relish orange and tangerine peel, lemongrass oil inhibited the flavor of the peels.Melissa flavor was removed by the mint.Lemongrass oil and sprintmint was too much when there is tangerine and orange peels.

Rosemary increased the grade 1 step more.If this compound was formed by melissa, jasmine flowers, lemon grass, rosemary, citrus peel and leaves, we will be drinking a pleasant and balanced herbal tea. “Relaxing and calming” property would come up.Still ; sour flavor lovers may drink like lemonade.


BENZER YAZILAR

8 yorum

 1. Aromatik çaylar içinde favorim nane çayı. Taze nane yaprakları ve balın verdiği lezzet ve ferahlık hissini başka hiçbir çay vermiyor. kış için biçilmiş kaftandır bence.

  Poşet çayları da mümkün olduğunca az kullanmaya gayret ediyorum. Çayın en son kalan çeri çöpünü dolduruyorlar içine. Gözlerimle gördüm...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aktardan görerek aldığınız en iyisi. Yalnız poşet çaylarının içeriklerine bakarak -bazı markaların itibar kaybını göze alamayacaktır, lipton gibi- faydalanabilirsiniz.
   Taze naneyi ben de çok seviyorum. Zihin yorgunluğuna iyi gelir.
   Zencefil, ıhlamur, karanfil, kuşburnu ve mürver harika bir kış çayı hazırlamış olursunuz.

   Sil
 2. hiç denemdim..bak bu çayı denemem lazım..akdenize yolculuk..

  YanıtlaSil
 3. :) enteranasyonel takılmışsın şekerim. vay bee hepsinin tadını biliyor olman harika. resmen bitki çayı gurmesi olmuşsun sen. ne güzel bilgiler bunlar. ben hiç markaya takılmadan alıyrdum genelde ya doğadan ya da lipton denk geliyor bana. elma çayını, ıhlamur çaylarını seviyorum mesela. bi de isveç şurubunu da beğendim. bi de büyülü bohça var resmen baharat içiyon.
  nane çayları içtiğim zaman kendimi hep hastaymış gibi hissediyorum. çocukluktan kalma bi tik. hani hasta olunca direk nane-limon başlar ya ondan heral.
  kocaman öptüm seni bitki profesörü <3<3<3

  YanıtlaSil
 4. Ben de seni öpüyorum, Başkanım. Aileden gelince, sağlık bölümü mezunu olunca bir de sevince tatları biliyorsun. Büyülü Bohça, Doğadan firmasına ait. Üç farklı ürünü var. Baharatlı olanı hatırlayamadım. Ben güllü olanını beğenmiştim.

  YanıtlaSil
 5. hepsini denicem. haftasonu elma lipton almıştım. denerim bunnarı daa :)

  YanıtlaSil
 6. bunu bnede denemedim ama merak ettim.gerçi bu tür hazır çayları çok kullanmayıp kendi kuruttuklarımızdan yada aktardan aldığımız bitkilerle yapmaya çalışıyorum :)

  YanıtlaSil