Eski Günlerde Kastamonu

13 Temmuz

Kastamonu Müzesinin ikinci bölümünde eski günlerdeki geçim kaynaklarını ve de eşyaların fısıltılarını size anlatacağım.
livapasa resmi
LivaPaşa Resmi

Kapı girişinde Liva Paşa’nın portresi karşılıyor. Liva Paşa, kapıda büyük bir ciddiyetle bizi selamlıyor. Eski Osmanlı erkeği gibi suskun ve dirayetli. Sırlar sonsuzluğa emanet edilmiş.
Selamliktan bakis
Selamlıktan Bakış

Konak, sağ ve sol kanattan oluşuyor. Sağ kanat, haremlik bölümüne ait. Ortada dönen bir dolap bulunuyormuş. Dolabın amacı –şimdi göremesek de- beylerin tarafına yemek servisi yapmak. Selamlıktaki avize eski günlerdeki gibi ışıldamayı bekliyor.
Merdivenlerden yukarıya çıkarken, pencere vitraylarından süzülen ışık; konağın acı dolu anlarını yaşatıyor. Acılar üst üste dem tutmuş. Işık bile kırılmış, suskunlaşmış...
konagin perdeleri
Konağın Perdeleri

Eski günlerin Kastamonu’sunu birlikte keşfedelim.
Yukarı katların birinde eski zamanlarda insanların geçim kaynağı zanaatkarları iş başında görürüz. Kastamonu’da  bakırcılar, urgancılar, demirciler, nalbantlık ve kunduracılar en çok bilinen zanaatlardır.
kastamonu muzesi bakirci ustasi
Kastamonu Müzesi Bakırcı Ustası

Demirciler ile bakırcıları türküde ölümsüzleşmiş:
Demirciler demürü neyile döğerler
Şöyüle döğerler böyüle döğerler
Şöyüle mi böyüle böyüle mi şöyüle
Var yare söyle.
Kalaycılar kalayı nasıl kalaylar
Şöyüle kalaylar böyüle kalaylar
Şöyüle mi böyüle böyüle mi şöyüle
Var yare söyle
Küre ilçesi,  “Bakır Ocağı” anlamına gelen: Küre-i Nühas; adıyla anılmış. Beylikler döneminden beri bakırcılık Kastomonu’da geçim kaynağı olmuş. Çelik  mutfak eşyaları kullanıma girene kadar da bakırcılık önemini korumuş.
kastamonu muzesi nalbant
Kastamonu Müzesi Nalbant

Nalbant, Kurtuluş Savaşı için atlara nal hazırlıyor. Usta nasıl da cansiperane çalışıyor. Kastamonu savaşta en çok insanını kaybeden illerimizdendir.
kendir doven kizlar
Kendir Döven Kızlar

İki gelin, kendirleri öğlene kadar dövmek zorundadır. Öğlen güneşinde hızlı kuruyan kendirden ne ip ne de urgan olur. Urganlar, hem ihracat  hem de donanma için üretilir.
kastamonu muzesi dokumaci kadin
Kastamonu Müzesi Dokumacı Kadın

Dokuma tezgahındaki bu kadın “Mehmetçikler” için fanila dokuyor. Dokumacılık, Kastamonu için her zaman gelir kaynağı olmuş.
kastamonu muzesi kunduraci ustasi
Kastamonu Müzesi Kunduracı Ustası

Kunduracı Mehmet Usta, ayakkabı kalıbının önünde hüzünle baktı. “Gidip de dönemeyenlerin kunduralarıdır. Hepsinin ayrı hikayesi var. Anlatsam dinler misin?” Kurtuluş Savaşı’nda yollara düşen Şerife Bacı gibi isimsiz kahramanlar ile yiğitleri hatırlamamızı istedi. Selam ve rahmet onların üstüne olsun.
Şimdilik kısa bir mola verelim. Kastamonu yazısı devam edecek. Ben bu şehri çok sevdim.
Herkese güzel bir hafta diliyorum. Kandilinizi de kutluyorum.BENZER YAZILAR

32 yorum

 1. Biz müzeye uğrayamamıştık, çok etkileyici görünüyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hikayesini öğrenerek gezince daha keyifli oluyor. Umarım bir daha gittiğinizde hikayede kulagınızda eşlik eder. Sevgilerimle.

   Sil
 2. geçen sene de biz ziyaret etmiştik burayı, blogda yazmıştım.

  YanıtlaSil
 3. Müzelere burun kıvırıyor ya bazıları, hiç anlamıyorum hakikaten...
  Tarih, eski, anılar, yaşanmışlıklar gibisi var mı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bilmediğimiz her şeye önyargılı davranıyoruz. Tarih öğretmenleri ile ilkokul öğretmenlerine çok pay düşüyor. Bölgedeki idarecilerinede çok sorumlulukları var.
   Ardından anne baba evde o duyguyu verecek. Velhasıl herkesin üzerinde sorumluluk düşüyor. Verdiğin destek için teşekkür ederim. Sevgilerimle. :))

   Sil
 4. Sayende biz de sevdik bahçe perim. Bu bölüm benim en çok ilgimi çeken kısımdı. Ayrıca fotoğraf çekmek gerçekten başlı başına bir yetenek işi ve ben bu yeteneğe pek sahip değilim sanırım. Bazı alanlarda ilgilerimiz seninle çakışıyor. Arada, ikimizin ilgi alanına giren yazılarımı senin fotoğraflandırmanı rica edebilirim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet, ortak ilgi alanlarımız bizi birleştiriyor. Seninle işbirliği yapmak hoşuma gider. Mailleşelim. İzmir'deysen denk gelirse beraber de gezebiliriz. Selamlar.

   Sil
  2. Evet, ortak ilgi alanlarımız bizi birleştiriyor. Seninle işbirliği yapmak hoşuma gider. Mailleşelim. İzmir'deysen denk gelirse beraber de gezebiliriz. Selamlar.

   Sil
  3. Bu fikri sevdim. Sen fotoğraflarsın ben izlerim :) İzmir'deyim ben de. Birlikte bir gezi ayarlayalım. Aslında bu alanda ilgisi olanlarla böyle bir şey yapıp, herkesin bakış açısıyla dillendirmesi ilginç olabilir.

   Sil
  4. :) Eylül ortasını beklemek uygun olabilir. Işık tepedeyken çok iyi fotoğraf alamayız. Benim tanıdığım İzmir'de yaşayan bu konularla ilgili biri aklıma gelmiyor. Dediğin gibi olursa bir mail grubu oluşturalım. Selam ve sevgiler.

   Sil
 5. Süper. Ellerinize sağlık :) Bize de bekleriz...

  YanıtlaSil
 6. Dijital makinam olmadığı için 2 kutu film bitirmiştim gittiğim dönem.
  Hala saklarım fotoları, çok güzel bir konak ve müze gerçekten de...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Benim makinem DSLR olduğu halde pili bitti. Bir ara yetmeyecek sandım. İyi bayramlar. Sevgilerimle.

   Sil
 7. Bir buçuk yıl kadar Bartın'da yaşadıktan sonra Bartın, Zonguldak, Kastamonu... Oraların aşığı oldum geldim. Şimdi oralarla ilgili neye rastlasam hasret gidermeye vesile oluyor. Elinize, gezinize sağlık <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevindim. Bende Amasra, İnebolu, Bolu, Artvin, Trabzon gezmek istiyorum. Bakalım nasip. Teşekkür ederim. İyi bayramlar. Sevgilerimle,.

   Sil
 8. Müzeye gitmedim ama Kastamonu'ya 15 yıl önce gitmiştim, dağları ve evleri harika görünüyor. Bir de kuyu kebabı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bulutlarına aşık oldum, sanki. Bulutlar ülkesi gibi geldi, bu arada "kuyu kebabı" macerasını okumak isterim. İyi bayramlar. Selamlar.

   Sil
 9. Gecen sene Ineboluya gittim sonbaharda bayildim, bu sene de gidecegim Kastamonu'ya, senin paylasiminin guzelliginden sonra ilk ugrayacagim yer muze olacak. Gonlune, gozune saglik cok hos bir paylasim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aliye Gelin'e çok selam söyle. Kulaklarında anlattıklarım olsun. Sevgilerimle. İyi bayramlar.

   Sil
 10. kastın ne moniiiiii :)

  bi kere daha gitmiştin de mi yaaa 2-3 yıl önce :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İlk defa gittim. Amasya ile karışmış. İyi bayramlar. :) Ben daha hoş bir yazı yazmayı planlıyorum. Bakalım, Moni kimi bekliyor? Moni'nin gizli aşığı? Az sonra.:)))

   Sil
  2. ay evet kızınla ilgili ailevi bi geziydi de miiii :)

   Sil
 11. Ne hos bir anlatim bu boyle Safiye valla gezdim seninle birlikte sanki. Hele Aliye gelinin anlatimina bayildim resmen. Zaten arka arkaya okudum soluksuz hemde. Sabirsizligimi burada da gosterdim:) Yorum ikinciye kismet oldu baksana:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ah ne çok sevindim. Benimle birlikte gezmene. Sana da iyi bayramlar, Mevlüdeciğim. :))

   Sil
 12. ne dolaplar donuyor:) servis dolabi vayy bee.
  yaa belgesel gibi oldu cok sevdum.
  ne zaman diger bolum ne zaman ne zaman hadiii♥♥♥♥

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet de sankim biraz sıkıldık. Ara vereyim dediz, azıcık.:)

   Sil
 13. Kastamonu'nun bu özelliklerini sayende öğrendim.
  Hiç aklımda yokken gidip görme isteği uyandırıyorsun. Eline sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne kadar sevindiğimi anlatamam. :) Teşekkür Ederim.

   Sil
 14. Dantelli şortlu postunu silmişsin galiba.
  Göreydik iyiydi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ya sorma... Ben Mevlüde'nin bloguna tabletten yorum yaptım. Ertesi gün bir baktım, yayın bende gözüküyor. Anlamadım. Ben de hemen sildim. Öyle işte. Melined'in bloguna gideceksin, Zeugma'cığım. Sevgilerimle.

   Sil